drkwiatkowska

NASZ ADRES

ul. Wejherowska 50
81-041 Gdynia

GODZINY OTWARCIA

Pon-Pt: 10:00 – 18:00
Sob: 10:00 – 13:00

Zbliża się koniec roku. A co to oznacza? Nadchodzi NOWY ROK i SYLWESTER! Dla nas jest to czas na odpoczynek i dobrą zabawę, ale nie zapominajmy wtedy o naszych czworonożnych podopiecznych, którzy nie rozumieją co się wtedy dzieje.

Fajerwerki i hałas to zmora zwierząt zarówno domowych, jak i tych dzikich.

Te wszystkie bodźce mogą wywołać u nich strach (który jest naturalną reakcją), a nawet FOBIE DŹWIĘKOWE, wywołując u nich poczucie PRZERAŻENIA i STRESU, co może potem się odbić na ich ogólnym stanie psychicznym i fizycznym.

Co to jest fobia dźwiękowa?

Jest to nadmierna (czyli patologiczna) reakcja na głośne dźwięki (bodziec), w wyniku czego organizm nie radzi sobie z adaptacją do bodźca, przytłumiając inne zmysły – więc włącza im się mechanizm walki i ucieczki.

Niektóre w amoku będą próbowały uciec – jak koń z klapkami na oczach – biegną, bo nie wiedzą co się dzieje, ale chcą uciec ratując swoje życie. Mogą nie reagować na nawoływania właścicieli.  Mogą uciec i nie wiedzieć jak wrócić. Mogą też niestety ulec wypadkowi. Znajdy zwykle są kierowane do schroniska, więc dobrze też rozważyć chip, który ułatwi identyfikację.

Zwierzaki w domu zwykle szukają najspokojniejszego miejsca i tam się chowają lub szczekają przerażone, próbując odstraszyć zagrożenie.

W przyszłości, u zwierzaków  fobią dźwiękową, ten sam bodziec, nawet słabszy, może wywołać podobną reakcję jeśli dojdzie do uwrażliwienia i nadmiernego pobudzenia – to znaczy, że zwierzę, które uwrażliwiło się na dźwięk fajerwerków, mogą podobnie zacząć reagować na dźwięki grzmotów w trakcie burzy.

Czasami niezbędne jest odwrażliwienie, wizyta u behawiorysty i odpowiednie leki.

Pamiętaj, zabezpiecz swojego pupila przed fobią stresową!

Jak możemy w tym okresie pomóc naszym domowym podopiecznym?

1. Jeśli już wiemy, że zwierzę źle zareaguje to rozważmy KONSULTACJĘ U ZAUFANEGO LEKARZA WETERYNARII w celu dobrania odpowiednich leków uspokajających. Najlepiej takie leki wdrażać na parę dni przed Sylwestrem. Pomocna też będzie konsultacja z behawiorystą.

2. Zminimalizujmy jak się da bodźce stresowe – zapewnijmy co najmniej 1 spokojne miejsce, przyciemnione, najlepiej z zasłoniętym oknem w celu ograniczenia błysków i hałasu.

3. Jeśli zwierzę ucieka, chowa się – pozwólmy mu znaleźć bezpieczny kąt i zostawmy go, nie wyciągajmy na siłę spod stołu, nie trzymajmy, nie gońmy ich i nie przytulajmy na siłę.

Pamiętajmy, że wtedy pod wpływem szoku, wszystkie bodźce odczuwają kilkukrotnie mocniejprzebodźcowane! W dodatku, jeśli będą wtedy pocieszane, poczują, że mają powód do strachu.

4. Jeśli zwierzę samo do nas przychodzi, wtula się, siada obok – nie odrzucajmy go jeśli sam domaga się wsparcia, zapewnijmy mu wsparcie.

5. Pamiętajmy, że zwierzę doskonale odbiera naszą mowę niewerbalną, czyli nasze gesty, więc postarajmy się wyglądać na zrelaksowanych – nie spiętych, nie zmartwionych, nie zdenerwowanych.

6. Ostatni spacer w ostatni dzień roku najlepiej żeby się odbył jak najwcześniej wieczorem i żeby zminimalizować ryzyko wyrwania się z obroży czy szelek i ucieczki.